OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW W SPRAWIE FINANSOWANIA KOSZTÓW KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO PRACOWNIKÓW I PRACODAWCY W RAMACH KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO
Powiatowy Urząd Pracy w Łukowie ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego osób będących pracownikami lub pracodawcami.
Zgodnie z art. 69 b ust.1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pracodawca może otrzymać środki KFS na sfinansowanie:
- 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
- 100% kosztów kształcenia ustawicznego - jeżeli należy do grupy mikroprzedsiębiorców, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Środki rezerwy KFS w 2016 r. będą przeznaczone na następujące zadania:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych.
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniem
- ubezpieczenia NNW
Środki rezerwy KFS będą przyznawane pracodawcom z uwzględnieniem następujących priorytetów Rady Rynku Pracy:
- wsparcie kształcenia ustawicznego w branżach / zawodach, gdzie pracodawcy oferują miejsca pracy i jednocześnie zgłaszają trudności z zatrudnieniem pracowników;
Zgodnie z wytycznymi MRPiPS priorytet pierwszy ma wpłynąć na pomoc pracodawcy w rozwiązaniu problemów związanych z brakiem kandydatów na konkretne stanowisko, zatem kształcenie ustawiczne wspierane środkami KFS powinno dotyczyć kompetencji potrzebnych do pracy na wolnym stanowisku pracy, w zawodzie, w którym pracodawca oferuje miejsce pracy.
Wobec powyższego pracodawca składając wniosek o udzielenie wsparcia z KFS w ramach w/w priorytetu zobowiązany jest w uzasadnieniu przedstawić informację o trudnościach w zatrudnieniu pracowników w danej branży/zawodzie. Pracodawca przedstawiając trudności może dodatkowo złożyć oświadczenie korzystając ze wzoru (Oświadczenie nr 1). - wsparcie kształcenia ustawicznego w branży transportowej w zawodach: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, maszyniści kolejowi oraz w branży usług opiekuńczych;
Podmioty świadczące usługi opiekuńcze powinny mięć zgodnie z PKD kody rozpoczynające się od 87 (pomoc społeczna z zakwaterowaniem) lub 88 (pomoc społeczna bez zakwaterowania). - wsparcie kształcenia ustawicznego w branżach / przedsiębiorstwach restrukturyzowanych, np. w branży górnictwa węglowego, w celu utrzymania zatrudnienia;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób niepełnosprawnych w celu utrzymania zatrudnienia.
Wniosek może składać pracodawca, który ma siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności na terenie powiatu łukowskiego, zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy, ul. Piłsudskiego 14, 21-400 Łuków.
Wniosek można pobrać w siedzibie Urzędu lub na stronie internetowej (poniżej) w terminie 18.11.2016 r. - 23.11.2016 r.
WNIOSKI BĘDĄ PRZYJMOWANE W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY, UL. PIŁSUDSKIEGO 14, 21-400 ŁUKÓW
W TERMINIE 22.11.2016 r. -23.11.2016 r.
Wnioski rozpatrywane będą zgodnie z kolejnością ich wpływu w terminie 30 dni od dnia złożenia do limitu wysokości posiadanych środków finansowych, tj. do kwoty 52 794,40 zł.
Wnioski złożone przez pracodawców, którzy nie wywiązali się z warunku zatrudnienia po zakończonych programach finansowanych ze środków Funduszu Pracy BĘDĄ ROZPATRZONE NEGATYWNIE.
Wnioski złożone w innym terminie niż wyżej wskazany NIE BĘDĄ PODLEGAŁY ROZPATRZENIU.
UWAGA!!!
Zgodnie z wyjaśnieniami Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów, środki pochodzące z państwowego funduszu celowego jakim jest Fundusz Pracy a przekazane na finansowanie kosztów zadań realizowanych w ramach KFS nie posiadają statusu wartości nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa w ramach rządowych programów, a co za tym idzie nie są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Załączniki: