W dniu 18 grudnia 2019 roku w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Lublinie (ul. Obywatelska 4) podpisane zostały z powiatowymi urzędami pracy naszego regionu porozumienia dot. realizacji  dwóch programów regionalnych. Łączna kwota wsparcia dla województwa lubelskiego w 2020 roku wynosi 10 212 000 zł.

Program „Młody przedsiębiorczy" adresowany jest do ludzi młodych, do 30 roku życia, zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Główną jego ideą jest propagowanie i promowanie przedsiębiorczości wśród mieszkańców województwa lubelskiego oraz aktywne wsparcie i pomoc dla osób zainteresowanych podejmowaniem pracy na własny rachunek. Charakteryzuje się on bardzo wysoką efektywnością zatrudnieniową, która wynosi 90%.

- Wsparcie finansowe dla 19 samorządów powiatowych w wysokości 5 856 100 zł zostanie przeznaczone m.in. na szkolenia, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, staże, refundację pracodawcom kosztów wyposażenia i doposażenia stanowisk pracy oraz bony: stażowe, na zasiedlenie, szkoleniowe i zatrudnieniowe – powiedział Andrzej PRUSZKOWSKI, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Drugi z programów p.n. „Drogi–Mosty–Rzeki" dedykowany jest osobom znajdującym się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Osoby bezrobotne uczestniczące w programie zaangażowane są przy pracach związanych z utrzymaniem ładu i porządku w gminach poprzez m.in. porządkowanie terenów zielni, porządkowanie dróg i przystanków na terenie miast i gmin, sprzątanie rowów przydrożnych oraz likwidację „dzikich" składowisk odpadów w lasach.

- Realizacja tego programu wpływa też bezpośrednio na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców.  Prace wykonywane przez uczestników programu polegające m.in. na udrażnianiu kanałów i rzek, utrzymywaniu wód służących rolnictwu oraz usuwaniu krzaków i porostów z wałów przeciwpowodziowych w znaczący sposób poprawiają stan techniczny urządzeń melioracyjnych oraz estetykę przestrzeni. Bardzo cieszy mnie fakt, że taka forma interwencji w rynek pracy cechuje się bardzo wysokim walorem użyteczności społecznej i akceptacją mieszkańców – kontynuował Andrzej Pruszkowski i dodał: - Pragnę podkreślić, że programy regionalne są wynikiem inicjatywy i zaangażowania pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. W przyszłym roku działaniami obejmiemy 824 osoby, z których ok 750 uzyska efektywne zatrudnienie.

Programy regionalne finansowane są ze środków Funduszu Pracy przekazanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i służą realizacji celów zawartych w Regionalnym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia na 2020 rok